864557858

19

Jun, 2015

Vinilinė plokštelė iš arti: kaip įrėžtas griovelis virsta garsu (Video)

By: | Tags: , , | Comments: 0

Vinilinės plokštelės veikimo principą suprasti, rodos, nesudėtinga – adata seka įrėžtą spiralinį griovelį, o jos judėjimas sukuria garsą. Benas Krasnowas iš „Applied Science“ nusprendė užfiksuoti, kaip tai atrodo.

Šį vaizdą jis užfiksavo naudodamas elektronų mikroskopą. Tam, kad įrenginys vaizdą galėtų „matyti“, išpjautą plokštelės gabalėlį reikėjo padengti sidabru, o ir adatą teko išardyti – liko tik jos galiukas.

Tam, kad vaizdo kokybė būtų geresnė, B.Krasnowas kiekvieną kadrą fiksavo atskirai. T.y. įstatė adatos galą į griovelį, vaizdą užfiksavo (šis veiksmas trunka apie 10 sekundžių), jį išsaugojo, tuomet pajudino adatą maždaug 50 mikronų ir veiksmus kartojo.

Iš viso jis įrašė 60 kadrų ir sulipdė juos į trumpą vaizdo įrašą. Jis yra maždaug 400 kartų lėtesnis už realų vinilinės plokštelės grojimo greitį.

Bandymo metu buvo naudojama dviejų kanalų (stereo) plokštelė, kurioje griovelio „išraitymai“ kairėje ir dešinėje pusėje skiriasi.

Vėliau vyras nusprendė pasižiūrėti, kaip atrodo kompaktiniai diskai. Pirmiausia po mikroskopu keliavo CD – lipnia juosta „nuplėšus“ aliuminio plėvelę, kurioje yra užkoduota informacija, pavyko užfiksuoti maždaug 500 nanometrų pločio griovelius, kuriuos skiria maždaug 1,6 mikrono dydžio tarpai. Kadangi tai – skaitmeninė laikmena, griovelių forma yra identiška, skiriasi tik jų ilgis. Panašiai atrodo ir DVD diskas, tik jo grioveliai dar smulkesni.

technologijos.lt